Karbonitriranje
Karbonitriranje je proces u kome se površinski sloj čelika difuzijom obogaćuje atomima ugljenika i azota istovremeno. Osnovni cilj ove obrade je povećanje površinske tvrdoće 55–65 HRC i otpornosti na habanje.
Temperatura procesa je 850–860°C i traje oko 2–10 časova. Izvodi se u gasovitoj sredini koja se sastoji iz gasa koji sadrži ugljenik i amonijak. Posle sledi kaljenje i nisko otpuštanje. Pri optimalnim uslovima procesa struktura karbonitriranog sloja sastoji se iz sitnih kristala martenzita i male količine sitnih pravilno raspoređenih karbonitrida i oko 25–30% zaostalog austenita. Dubina karbonitriranog sloja je 0,2–0,8 mm, ali ne veća od 1mm, jer pri većim dubinama obrazuje se sloj sa defektima i smanjenim mehaničkim osobinama.
Karbonitriranje se primenjuje kod delova složenog oblika koji su skloni savijanju. Proces ima izvesne prednosti nad cementacijom zbog nižih temperatura.
Proces karbonitriranja, u PPT-TMO odvija se u jamskim pećima “Degusa” (dimenzije radnog prostora su 900*2000 mm i max težina šarže do 1000kg) ili u protočnoj peći “Safed” za delove malih dimenzija.
Peć za karbonitriranje SAFED |